Ürün Filtreleme Ürün Filtreleme

UTM Firewall Appliance

Günümüz işletmelerinin güvenlik duvarını sağlayan donanım yapısı kalabalaştıkça normalde bulunmayan özellikleri güvenlik duvarına eklemek gerekli oldu. Bundan sonra güvenlik duvarları “güvenlik duvarı cihazları” oldular. Bu noktada bütünleşik güvenlik cihazları devreye giriyor. Anti-virüs, içerik filtreleme, saldırı tespit sistemi ve spam filtreleme kullanan çoklu sistemler yerine, kurumlar yukarıda sayılan tüm özellikleri barındıran tek bir ağ cihazını UTM güvenlik cihazı olarak alabilirler. UTM cihazının bu çoklu işlevselliği güvenlik duvarlarının yerine geçmesi için yeterli bir sebeptir.

UTM cihazları, çoklu tehditlere karşı kapsamlı güvenlik sağlarlar. UTM tümleşik paketinde tipik olarak bir güvenlik duvarı, antivirüs yazılımı, içerik filtreleme ve spam filtreleme özellikleri bulunur. Ek olarak ağ geçidi, saldırı tespit ve engelleme sistemini de tek bir platformda toplar. UTM cihazı, karmaşıklığı indirgeyerek kullanıcıları karışık tehditlerden korumak için tasarlanmıştır. UTM cihazları ek olarak şu avantajları sunarlar

  • VPN : Dışarıdan (mesela evden internete bağlanarak) iç ağa şifreli bir network kanalı ile ulaşılabilir.
  • IM FILTERING: Messenger gibi mesajlaşma uygulamaları belli kullanıcılara izin verilebilir veya yasaklanabilir.
  • P2P FILTERING: Kullanıcılar arası veri alışverişini sağlayan, trafiği boğan ve zararlı içeriklerin de yayılmasına neden olan P2P uygulamalarını (Kazaa, Skype, bitTorrent, eDonkey, Gnutella vb.) kişi bazlı kısıtlayabilir veya komple engelleyebilir.
  • TRAFFIC SHAPING: İşle ilgili uygulamalara ağda öncelik verilerek, Messenger gibi çok gerekli olmayan uygulamalara düşük bant genişliği ayrılabilir.

Sitemizde Sophos markalı UTM firewall appliance cihazlarını bulabilirsiniz.