Ürün Filtreleme Ürün Filtreleme

Routerlar

Ip paketlerini, bir network’ten başka bir network’e ileten cihazlara router denir. Router cihazları networkler arasında adreslerin anahtarlamasında rol oynarlar ve bu anahtarlama işlemini mantıksal adreslere göre yaparlar. Temelde Routerlar şu bileşenlerden oluşur; ROM, RAM, Motherboard ve CPU.

Bu bileşenlere ek olarak üzerlerinde network ortamı ile iletişim kurmaları için gerekli olan interface’leride bulunur. Bunun dışında Router konfigürasyonunu yapmamızı sağlayan AUX ve Consoleportlarıda mevcuttur. Console portunu kullanarak router’ı konfigüre etmek için rollover kablo gerekir. Bu kablo genelde cihaz ile birlikte gelmektedir. AUX portu ise yine konfigürasyon için kullanılmaktadır. Ancak gerektiği takdirde aux portuna bağlanacak bir modem aracılığı ile router uzaktan da konfigüre edilmektedir.

Routerlar gelen paketleri yönlendirme aşamasında, üzerlerinde bulunan routing tablo’larını kullanırlar. Bu tablo’larda hedef network ve hedef network’e ulaşmak için paketin yönlendirileceği interface bulunmaktadır.

Routerlar arayüzleri ile bağlı bulundukları ağların gatewayi konumundadır. Farklı ağlar arasındaki iletişim routerlar aracılığıyla sağlandığından diğer ağlara gidecek paketler routerlar üzerinden gönderilir ve bu yüzden routerlar bulundukları ağların gatewayleri olurlar. Routerlar üzerinden yönlendirilecek paketler, oluşturulacak olan access control list’ler aracılığıyla filtrelenebilir.

Sitemizde Cisco markalı Routerları bulabilirsiniz