IP PBX santraller internet çağında geleneksel santrallerin yerini almışlardır. Bütün telefonlarınızın IP ağı (yerel, geniş, internet) ile birbirine bağlanmasını sağlar; böylece dünyanın neresinde olursa olsun, IP üzerinde olan ve PBX'e kaydettiğiniz tüm dahili abonelerle ofis içindeymiş gibi (ücretsiz-sınırsız) konuşabilirsiniz. Bu özelliği nedeniyle çok şubeli ya da uzak ofisli firmaların kendi aralarlarındaki telefon görüşmesi maliyetini sıfırlamaktadır.

Ayrıca diğer tüm aramalarınızı uzak mesafe telefon hizmetleri veren alternatif telekom operatörleri üzerinden çok daha düşük maliyetle yapmanıza olanak sağlar. İlave gateway satın almak ya da yeni ayarlar yapmak zorunda kalmazsınız.

IP Pbx size eski telefon servislerinizin güvenilirliğine ek olarak yeni heyecan verici gelişmiş özellikler sunar. Tüm sistemin yönetimi internet tarayıcınızdan yapılabilir ve kullanım kolaylığını azami seviyeye çıkarırsınız. İnternet ağınızda bir problem olması halinde "PSTN fallback" devreye girerek telefon görüşmelerinizin normal telekom servisleri üzerinden devam etmesini sağlar. Böylece ses iletiminde herhangi bir kayıp ile karşılaşmazsınız.