Ürün Filtreleme Ürün Filtreleme

Sunucular

Sunucu bir ağdaki merkezi kaynağa veya hizmete erişimi yöneten bir bilgisayar veya yazılımdır. Daha basit bir ifadeyle söylemek gerekirse sunucu, istemci adı verilen başka bir program tarafından yapılan istemlere cevap veren bir tür bilgisayar programıdır.

Sunucular istemci-sunucu modelinin, yani veriyi istemcilere sunan modelin bir parçası olarak çalışır. Bu da sunucunun amacını, yani veriyi paylaşmayı, işi dağıtmayı ve kaynakları paylaşmayı temsil eden bir tabirdir. Neredeyse tüm internet istemci-sunucu modeline dayanır. Bu modelde internete bağlı milyonlarca sunucu dünyanın her yerinde hiç durmaksızın çalışır. İstemci-sunucu modeli, ilişkinin talebe bağlı karşılıklı çalışmaya dayalı olduğu denkler arası (peer-to-peer) modelin zıttıdır.

Sunucular birbirinden çok farklı amaçlar için kullanılabilir. Bazı sunucular sadece belirli, daha doğrusu belirlenmiş görevler için kullanılır. Örneğin, bir uygulama sunucusu web uygulamalarını host eder, böylece ağ kullanıcıları bu sunucuları bu bilgisayar programının bir kopyasını kendi bilgisayarlarına yüklemelerine gerek kalmadan çalıştırıp kullanabilirler. Web sunucuları ise web sayfalarını host eder. Dosya sunucuları ise dosyaları ve klasörleri bir ağ içerisinde paylaşırlar.

Sunucular sürekli olarak talep edilen hizmetleri sunar ve IT altyapılarının temel parçalarından birini oluşturur. Bu sürekli talep nedeniyle birçok sunucu asla kapatılmaz çünkü sunucudaki herhangi bir hata veya hizmet dışı kalma durumu ağ kullanıcılarının ve şirketlerin büyük sorunlar yaşamasına yol açar.