Ürün Filtreleme Ürün Filtreleme

SFP modüller

Fiber altyapı sistemlerinde ışık üzerinden taşınan sinyalleri elektriksel akım sinyallerine dönüştüren modüllerdir. Aktif olarak adlandırılan switchleri tamamlayan cihazlardır. Bir kaç farklı tipte üretimi yapılmaktadır:


Multimode: 

Multimode fiber optik kablolarla birlikte kullanılmakta olan modül grubudur. SX modül olarak da adlandırılır. 850 nm dalga boyunda en fazla 550 mt. iletişim kapasiteyle 1.25 Gbps hızda (550 metre mesafeye kadar) veya 4.25 Gbps hızda (150 metre mesafeye kadar), bir başka ifadeyle100 Mbps arayüzler 2 Km'ye kadar, 1000 Mbps arayüzler ise 270-550 metre mesafeye kadar çalışabilirler.


Single mode one pair:

Single mode directional SFP modül, iletişim için duplex (bir çift) fiberoptik kablo kullanır. Kablonun bir kılı alış, diğer kılı gönderim için kullanılır. Single mode SFP'lerde 1310 nm ve 1550 nm olarak iki farklı iletişim dalga boyu vardır. 1310 nm lazer SFP'ler 10-20 Km'ye kadar mesafelerde kullanılırken, 1550 nm lazer SFP modüller 300 Km'ye kadar iletişim sağlayabilmektedir. 


Single mode bidirectional:

Bu SFP modüller habeleşme için sadece tek kıl fiber kullanırlar. Özellikle Telekom operatörleri iletişim altyapılarında, GPON sistemlerinde ve diğer son kullanıcıya yönelik fiber Telekom servislerinde bidirectional arayüz kullanılmaktadır. Bidirectional SFP modüller çift modlu çalışarak farklı dalga boyarında veri alma ve veri gönderimi yapabildiği için eşzamanlı olarak hem alım hem gönderim yapabilmektedir. Bu SFP'ler seçilirken karşılıklı kullanılan SFP'lerin ters simetrik olarak seçimesi gerekir. (alma ve gönderme frekansları tam tersi olmalıdır)