POWERLINE

POWERLINE iletişim sistemleri modüle edilmiş bir taşıyıcı sinyali elektrik kabloları üzerinde yeni geliştirilen sıkıştırma teknolojileri kullanarak iletir.

Farklı powerline iletişim tipleri farklı frekans bantlarını kullanır. Aynı şekilde, veri hızları ve uzaklık sınırları farklı powerline standartlarında değişkenlik göstermektedir. Genellikle veri hızı arttıkça transfer aralığı azalır. Bu özelliğiyle konutlar ve küçük iş yerlerinde yerel alan ağı oluşturmak için kullanılabilecek uygun ve efektif bir yöntem olarak görülür.
YEREL ALAN AĞI (LAN)
Ev, okul, iş yeri, hastane, fabrika gibi her türlü binada var olan elektrik prizlerine powerLINE adaptörleri takılarak farklı odalardaki ya da farklı katlardaki bilgisayar ve çevre birimlerini ya da multimedya cihazları birbirine Ethernet kablosuyla - yeni nesil powerLINE adaptörler kullanıldığında ise kablosuz olarak - bağlanabilir. Böylelikle, cihazlar ayrıca kablo kullanımına gerek duyulmaksızın kesintisiz ve yüksek süratli veri ve video paylaşımı yapabilir.
Örneğin, yeni televizyonunuzu fişe taktığınızda powerline teknolojisi sayesinde settup box, DVD player ve home theatre sisteminizle otomatik olarak bağlantı kurabilir.
Ev içindeki cihazların birbirine bağlanmasının yanı sıra, ağdaki bir powerLINE Ethernet Bridge cihazı modeme bağlandığı taktirde tüm cihazları internete bağlamak da mümkün olabilmektedir.
Sitemizde Cisco Linksys ve AVM Fritz powerline cihazlarını bulabilirsiniz.