Dome Kameralar

IP kameralar CCD ya da CMOS sensöründen sağladığı analog sinyali üzerlerindeki tümleşik DVS(Digital Video Server) ile işleyip sayısala çevirerek Ethernet bağlantı noktasından yayın yapabilen kameralardır. Yaygın olarak geleneksel CCTV(Closed Circuit Television) sistemlerinde olduğu gibi güvenlik amaçlı gözetim ve video kaydı tutmak amacıyla kullanılırlar. Bununla birlikte sadece gözetim ya da personel takibi amacıyla da tercih edilmektedirler. IP kameralar ile alınan video kaydı, bir yazılım yardımıyla bilgisayar ortamında saklanabileceği gibi; Hybrid DVR(Digital Video Recorder) üzerinde veya NVR(Network Video Recorder) üzerinde de saklanabilir.
Endüstriyel kullanım için üretilen ve Gigabit(1000mbit/s) Ethernet bağlantı noktasına sahip türevleri de bulunmaktadır.
Dome IP kameralar yapısı ve şekli gereği Dome olarak adlandırılmıştır. Birçok çeşidi bulunmaktadır, hızlı dome, kızılötesi dome ve saldırıya dayanıklı dome örnek gösterilebilir.
Kullanım özelliği genellikle kapalı alanlardır; okul koridorları, ofisler veya hastaneler buna örnek gösterilebilir. Fakat açık alanlarda kullanmak istenildiği takdirde ise, saldırıya dayanıklı fonksiyonu olan dome kamera kullanmak doğru olur.