Ürün Filtreleme Ürün Filtreleme

IP Kameralar

IP kameralar CCD ya da CMOS sensöründen sağladığı analog sinyali üzerlerindeki tümleşik DVS(Digital Video Server) ile işleyip sayısala çevirerek Ethernet bağlantı noktasından yayın yapabilen kameralardır. Yaygın olarak olarak geleneksel CCTV(Closed Circuit Television) sistemlerinde olduğu gibi güvenlik amaçlı gözetim ve video kaydı tutmak amacıyla kullanılırlar. Bununla birlikte sadece gözetim ya da personel takibi amacıyla da tercih edilmektedirler. IP kameralar ile alınan video kaydı, bir yazılım yardımıyla bilgisayar ortamında saklanabileceği gibi; Hybrid DVR(Digital Video Recorder) üzerinde veya NVR(Network Video Recorder) üzerinde de saklanabilir.

IP Kameraların Analog Kameralara göre Avantajları

  • Interlace (içiçe geçme) problemi : Analog kameralar yüksek çözünürlüklerde (4CIF) kayde değer şekilde karışıklık problemi yaşarlar. Analog video sinyalini DVR a bağladığınızda çizgiler oluşur yani görüntü iki içiçe geçmiş alan formu gibi görünür ve görüntü bulanıklaşır. Bu bulanıklaşma daha çok iki farklı rengin ağırlıklı olduğu alanlardaki görüntüyü aktarırken ve ortamda çok hareket varsa yaşanır. Fakat IP kameralar gelişmiş bir tarama teknolojisi kullanırlar ve buda hareketli objelerin görüntülenmesinde daha başarılı sonuçlar verir.
  • Power Over Ethernet Teknolojisi : PoE olarak tanımlanan teknoloji ethernet hatlarından verinin yanısıra cihazların çalışması için gerekli elektiriğinde iletilmesidir diyebiliriz. PoE özelliği bulunan IP kameralar elektirik için kablolama maliyetlerini tamamen ortadan kaldırır ve buda önemli bir maliyet avantajıdır. Bu sayede büyük ağ sistemlerinde yani kamera sayısının fazla olduğu uygulamalarda uzaktan izleme sistemlerine önemli avantaj kazandırır. İzleme noktasına konulacak bir kesintisiz güç kaynağı sayesinde elektirik kesilse bile tüm kameralar çalışmaya ve görüntü kaydetmeye devam edecektir.
  • Megapiksel çözünürlük : Analog kameralar NTSC/PAL sistemi ile sınırlıdır. 4CIF de 0.4 megapiksel çözünürlük elde edilir. Yeni yüksek çözünürlüklü ekranlar ve kameralar daha fazla çözünürlük desteklemektedir. Yeni nesil IP kameralarda bu ihtiyaca cevap verebilir ve daha fazla çözünürlükle daha fazla alan izleyebilmek mümkün olur.
  • Akıllı kameralar : IP kameralar barındırdığı teknoloji sayesinde yazılım imkanlarını da kullanarak birçok ek özellik içerir. Hareket algılama, alarm tetikleme gibi. Hareket aldıladığı anda kayıt yapmaya başlayan, aynı anda belirlenmiş email hesaplarına uyarı emaili gönderen, belirlenmiş telefonları arayarak önceden kaydedilmiş bilgiyi dinleten sistemler. Hatta halen plaka tanıma, insan yüzü algılama gibi birçok konuda yazılım geliştirilme çalışmaları sürmektedir. Bir süre sonra otoyollarda hız yapanlara otomatik ceza kesebilen sistemler hayal olmıyacaktır. Analog kameralarda bu tip akıllı sistemler tasarlamaya imkan yoktur.
  • Entegre edilmiş hareket özellikleri : Analog kameralarda PTZ özelliği dediğimiz PAN( yatay hareket) TILT (düşey hareket) ZOOM (yakınlaştırma) özellikleri için ayrı kablo gerekmekte buda maliyetleri artırmaktadır. PTZ özelliği bulunan IP kameralarda bu özellik için ayrı bir kablo gerekmez. PTZ kontrol sinyalleri i yine aynı data kablosundan gönderilir. Yazılımlar sayesinde çok fazla sayıda hareket noktası tanımlanabilir ve tek tıklamayla kamera istenilen koordinatlara otomatik hareket edebilir.
  • Entegre ses : Bazı uygulamalarda sesinde iletilmesi önemlidir. Analog sistemlerde ses için ayrı bir kablo çekilmesi gerekir. Ses özelliği olan IP kameralar da ise ses yine aynı data kablosundan iletilir ve video ile aynı ortama kaydedilir.
  • Güvenlik : Analog kameralarda görüntü koaksiyel kablo ile iletilir ve bu video sinyalinin herhangi bir güvenliği yoktur. Kablonun herhangi biryerinden sinyali alan herkes izleyebilir. IP kameralar ise istenildiği taktirde bu video datalarını kodlayıp şifreleyebilir ve ancak kendi yazılımları ile izlenmesini sağlayabilir. Video sinyallerinin şifrelenmesi Yüksek güvenlik gerektiren özelliklede uzak bağlantılarda vazgeçilemiyecek bir özelliktir.
  • Geniş alan uygulamalarında maliyet farkı : Çok geniş alanlarda yapılan uygulamalarda örneğin tatil köyleri gibi onlarca dönümlük arazilerde kablolama oldukça yüksek maliyetler getirir. Analog kameralarda hem kablo maliyeti yüksek hemde mesafe arttıkça görüntü kalitesi düşecektir. IP kamare sisteminde ise bu hiç sorun değildir. Dünyanın diğer ucundan bile olsa internet üzerinden görüntüyü taşıyabilirsiniz.
  • Gerçek dijital çözüm : Analog kameralarda bulunan CCD sensörler analog sinyali Analog/Digital çeviricilerle çevirerek dijital sinyal işleyicileriyle güçlendirirler. Görüntüyü koaksiyel kablolardan transfer edebilmek için de tekrar eski haline getirirler. DVR larda bunu sabit disklere kaydedebilmek için tekrar çevirirler. Bu üç çevirme işlemide hem hızdan hemde kaliteden ödün vererek yapılır. IP kameralarda ise sinyal bir kere dijitize edilir ve öyle kalır ve depolanır.
  • Gerçek düşük sahip olma maliyeti : Bu saydığımız bütün özellikler elbette fiyata da yansıyacaktır. Analog kameralar için bütün bu özellikler ek maliyet gerektirir. IP kameralarda ise bunlar sadece bir özelliktir ve daha iyi bir model anlamına gelir. Özellikle büyük uygulamalarda, izleme ve kaydetme, alarm, ses transferi, kapasite ve depolama özellikleri açısından değerlendirildiğinde toplam sahip olma maliyetleri daha düşüktür.
çankaya halı yıkama